Особливості лікування аденоми гіпофіза

Аденома гіпофіза — це доброякісна пухлина передньої долі гіпофіза (аденогіпофіза).

ОСНОВНІ СИМПТОМИ

Основними проявами аденоми гіпофіза можуть бути проблеми із зором, порушення функції щитовидної залози, статевих залоз, наднирників, порушення росту і пропорційності окремих частин тіла.

Офтальмоневрологічні прояви характеризуються погіршенням зору. Оскільки пухлина тисне на турецьке сідло, жінки відчувають тупий біль в області чола і скронь. При цьому позбутись її за допомогою анальгетиків виходить не завжди.

При значному зростанні утворення вниз процес зачіпає ділянку клиноподібної кістки. У жінки закладає ніс і з нього починаються характерні виділення.

На рентгенологічному знімку можна побачити явні зміни в розмірах турецького сідла при зменшенні кісткових структур, які його утворюють. Саму пухлину можна визначити тільки за допомогою комп'ютерної томографії. Існують також специфічні симптоми прояву даної пухлини. До них відносять збої в жіночому менструальному циклі, а також безпліддя.

ВІД ЧОГО З'ЯВЛЯЄТЬСЯ ПУХЛИНА?

Сучасній медицині не відомі об'єктивні причини, що пояснюють утворення аденоми гіпофізу. Однак фактори, які сприяють виникненню даної пухлини, відомі:

  • нейроінфекції. До них відносять такі хвороби як менінгіт, енцефаліт, бруцельоз, поліоміеліт, туберкульоз;
  • наявність черепно-мозкових травм;
  • патології, пов'язані з внутрішньоутробним розвитком;

Всі перераховані фактори здатні викликати гормональні порушення, що призводить до швидкого розмноження клітин гіпофіза (гіперплазії). Саме цей факт є основою теорії зміни гипоталамічної регуляції за допомогою гормонів. В її вченні говориться, що до цього знижується гормональний синтез ендокринних залоз, що призводить до надлишку ліберинів або недостачу статинів. Відповідно до теорії внутрішнього «відхилення» гіпофізу швидке розмноження клітин може викликати генетичний дефект якоїсь клітини, яка при переродженні є основою для новоутворення.

ЯК ПРОВОДИТЬСЯ ЛІКУВАННЯ?

На сьогоднішній день існує велика кількість ефективних методів боротьби з аденомою. Основним методом лікування є медикаментозний. При непереносимості лікування застосовують хірургічне втручання або променеву терапію.

При оперативних методах лікування найчастіше застосовуються два методи, які залежать від того, в який бік спрямований ріст пухлини. Це може бути транскраніальне втручання (якщо екстраселлярний ріст є яскраво вираженим) або видалення через ніс - трансназальний ендоскопічний метод.

Оперативне видалення такого виду аденоми може призвести до таких наслідків:

  • порушення органів зору;
  • ушкодження здорових частин гіпофізу;
  • виникнення інфекційних процесів;
  • порушення мозкового кровообігу;
  • лікворея.

При використанні ендоскопічного методу негативні наслідки мінімальні. Причому жінка перебуває в стаціонарі лікувального закладу лише кілька днів. Реабілітаційна програма складається для кожної пацієнтки індивідуально. Чітке її дотримання дозволяє не допустити рецидивів.

Зорові функції можуть відновитися повністю тільки в тому випадку, якщо операція була проведена вчасно, тобто на самому початку розвитку розладів органу зору. Нерідко буває так, що працездатність пацієнтки вже не підлягає відновленню в результаті незворотних вад зору або порушень ендокринно-обмінних процесів.

Нерідко практикується і медикаментозне лікування. Наприклад, спеціальними медичними препаратами проводять лікування аденом, які можуть привести до розвитку такого захворювання, як, наприклад, акромегалія. Велика увага приділяється медикаментозному лікування пацієнток, у яких виявлена ​​гіпофізарна недостатність, тим більше, якщо їх будуть оперувати.

Існують такі аденоми, які видаляти хірургічними способами не можна, а лікування за допомогою ліків не дає ніяких результатів. Для того щоб контролювати розвиток і зростання подібних пухлин, використовується радіотерапія. Найчастіше, як найбільш дієвий метод даного виду, застосовують стереотаксичну радіохірургію.

Цей спосіб дозволяє за допомогою радіаційного випромінювання впливати на пухлину таким чином, що розташованим поруч ділянкам головного мозку дістається мінімальна доза випромінювання. До наслідків такого лікування відносять гіпофізарну недостатність. Її розвиток відбувається через кілька років після радіохірургії. Позбавляються від такої недостатності за допомогою гормональної замісної терапії.

Джерела:
1 И.И. Дедов, Г.А. Мельниченко, Т.И. Романцова, Л.Я. Рожинская, Л.К. Дзеранова, И.А. Иловайская, Н.C. Далантаева, И.И. Бармина "Гиперпролактинемия . Совеременные подходы и старые проблемы" , 2009 г.
Інформація про пролактин для професіоналів охорони здоров’я Дізнатися
САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКІДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я