Що таке гіперпролактинемія?
"Гіпер" означає надлишок чого-небудь. Гіперпролактинемія — це стан, для якого характерно підвищений вміст пролактину (гормону гіпофіза) в крові. Найчастіше гіперпролактинемія зустрічається у молодих жінок у віці 25-40 років, рідше — у чоловіків того ж віку.
ЩО ТАКЕ ПРОЛАКТИН (ПРЛ)?
Пролактин — це гормон, який утворюється і виділяється клітинами передньої долі гіпофіза.
Пролактин був відкритий в 1928 році як лактогенна субстанція, яка присутня в екстрактах гіпофізів корів. Однак, як окремий гормон у людини, пролактин був ідентифікований тільки в 1970 році. Пролактину належить більше 80-ти різних біологічних процесів і більш 300 біологічних функцій, він володіє більшою кількістю дій, ніж всі гіпофізарні гормони в сукупності. Завдяки цьому вчені свого часу пропонували перейменувати пролактин і назвати його версатіліном — «всюдисущим і всемогутнім гормоном».
При всій широті спектру біологічної дії пролактину, основна його функція у жінок і чоловіків — регуляція репродуктивної системи. Тому підвищений рівень пролактину в першу чергу призводить до різних дисфункцій статевої системи і безпліддя у жінок і чоловіків.
Гіперпролактинемія присутня в 25-30% випадків у одного або обох партнерів при безплідді у шлюбі, тобто в кожної третьої-четвертої подружньої пари.