Проблеми з грудним годовуванням

Незважаючи на те, що грудне вигодовування — кращий вибір для вашого малюка, воно не завжди можливо для всіх жінок.

Нерідко жінки стикаються з необхідністю попередження або припинення лактації (вироблення молока молочними залозами), якщо власне здоров'я або здоров'я малюка не дозволяє жінці годувати грудьми. 

КОЛИ ВАШЕ ЗДОРОВ'Я НЕ ДОЗВОЛЯЄ ВАМ ГОДУВАТИ ГРУДЬМИ

Протипоказання до грудного годування з боку матері включають:

 1. Застосування ліків, неприпустимих при лактації, хіміотерапія, променева терапія

  Більшість лікарських препаратів, які даються матері-годувальниці, виділяються в її молоко. Тому слід уникати ліків, якщо в них немає необхідності. Годування грудьми протипоказане при прийомі протиракових препаратів і радіоактивних речовин, більшості противірусних препаратів, антибіотиків, транквілізаторів і наркотичних препаратів, які мають токсичний вплив на дитину. Деякі препарати можуть також викликати алергію у дитини навіть в низьких концентраціях.

 2. Обов'язково проконсультуйтеся з вашим лікарем з приводу безпеки прийнятих вами препаратів для грудного годування вашого малюка!

 3. Відкрита форма туберкульозу

 4. Порушення нормального функціонування серця, легенів, нирок, печінки

  При важких хронічних захворюваннях матері, по-перше, небажано підвищувати навантаження на її організм. По-друге, організм матері не здатний забезпечити повноцінне харчування для дитини у зв'язку з важкими порушеннями. За схожими причинами не рекомендується грудне годування, якщо жінка має гострі психічні захворювання (післяпологові психози, важкі форми неврозів

 5. Гнійний мастит, який не піддається терапії (після оперативного лікування)

Лактаційний мастит – це запальне захворювання молочної залози в післяпологовому періоді, яке викликається бактеріями і розвивається на тлі годування грудьми. Розвитку післяпологового маститу сприяє низький рівень вироблення молока у жінки, погане молоковідділення під час годування, труднощі при зціджуванні і застій молока в молочній залозі (лактостаз).

Факторами виникнення маститу також є аномалії розвитку сосків у жінки (плоскі, втягнуті), тріщини сосків і структурні зміни молочних залоз (мастопатія).

Післяпологовий мастит частіше розвивається у жінок зі зниженим імунітетом, а також при порушенні гігієни і правил грудного годування.

При початковій стадії маститу, груди стають червоними, розпухлими і болючими, температура тіла швидко підвищується до 38-39 ° С, часто виникає озноб, розвиваються загальна слабкість, розбитість, головний біль.

Лікування лактаційних маститів проводиться за допомогою комплексного застосування антибіотиків. При відсутності своєчасного медикаментозного лікування мастит в початковій стадії протягом декількох днів переходить в гнійну форму, при якій вже потрібне хірургічне втручання — розтин гнійника.

При виникненні маститу страждає не тільки мати, а й новонароджений, тому що змінюється якісний склад грудного молока, що призводить до зниження імунітету дитини і підвищення ризику її інфікування.

При гнійному маститі, що не піддається комплексній терапії, необхідне припинення грудного годування і придушення лактації.

При припиненні лактації мастит, як правило, припиняється.


КОЛИ ЗДОРОВ'Я ВАШОЇ ДИТИНИ НЕ ДОЗВОЛЯЄ ВАМ ГОДУВАТИ ГРУДЬМИ

У ряді випадків здоров'я вашого малюка також може виключити можливість грудного годування.

Протипоказання до грудного годування з боку дитини:

 • Спадкові ферментопатії (галактоземія)

 • Вроджена (первинна) глюкозо-галактозна мальабсорбція (порушення всмоктування глюкози і галактози в кишечнику)

При цих захворюваннях у дитини є певний ферментативний дефект, який не дозволяє правильно розщеплюватися компонентам грудного молока і веде до захворювань дитини. У таких випадках дитині призначається лікувальне харчування.

Питання про придушення лактації може виникнути не тільки в зв'язку з медичними показаннями, а й в наступних ситуаціях:

 • При відмові жінки від грудного годування

 • При переході з грудного годування на загальний стіл у міру дорослішання дитини

Джерела:
1 Боровик Т.Е., Конь І.Я. і соавт. Національна програма оптимізації годування дітей першого року життя в Російській Федерації. //М.: Союз педіатрів Росії, 2011
Інформація про пролактин для професіоналів охорони здоров’я Дізнатися
САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКІДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я