Пролактин — все що потрібно знати жінці і чоловікові

ГОРМОН ПРОЛАКТИН — ЩО ЦЕ ТАКЕ? ПРОЛАКТИН У ЖІНОК І ЧОЛОВІКІВ.

Пролактин (ПРЛ) - це гормон що складається з майже 200 амінокислот. Як і ряд інших, його регуляція здійснюється клітинами, розташованими в передній долі гіпофіза. Пролактин також називають лактотропним, лактогенним, лютеотропним, маммотропним гормоном або маммотропін. На латині він звучать як Prolactinum, англійською мовою Prolactin або Luteotropic hormone і має відповідні абревіатури (PRL), (LTH). Пролактин вважається гормоном дітонародження, оскільки більшість відомих його впливів на організм людини тим чи іншим чином впливають на здатність розмножуватися. Головним чином пролактин впливає на роботу молочної залози — його основною функцією є забезпечення нормальної лактації. Також його рецептори охоплюють практично всі інші органи людського тіла, наприклад, вони присутні в серці, легенях, печінці і селезінці, нирці і надниркових залозах, матці і жіночих яєчниках, чоловічих яєчках, м'язах скелета, на шкірі, частково у відділах ЦНС. Значне збільшення кількості гормону в крові сприяє зниженню рівня естрогену або тестостерону.

У ЖІНОК

Середньою нормою ПРЛ у жінок (не вагітна) вважається 15-20 нанограмм на 1 мілілітр. Секреція пролактину зазвичай відбувається імпульсивно в кількості до чотирнадцяти секрецій за добу. Найвищої відмітки гормон досягаєт в період короткого сну або з 5 до 7 годин ранку, а найбільш низької — по закінченню пари годин після пробудження, тому саме тоді фахівці рекомендують здавати аналіз на перевірку ПРЛ. При нормальній роботі ендокринної системи рівень гормону значно вище тільки при вагітності і годуванні. Механізм передачі сигналу виглядає наступним чином:

 • рецептори піддаються впливу (область соску);

 • відбувається передача імпульсів (кінцева точка — головний мозок);

 • гіпоталамусом виділяються пролактин-рилізинг фактори;

 • ці фактори провокують секрецію гіпофізом додаткового пролактину (вище норми);

* Також виділення пролактину залежить від рівня естрагену, геріоідних стероїдних і деяких інших гормонів.

Збій на будь-якому з етапів роботи даного механізму може привести до надмірної секреції гормону незалежно від вагітності і лактації. У жінок під час вагітності ПРЛ в значній мірі підвищено, особливо в третьому триместрі, і може доходити до 300 нанограмм на 1 мілілітр крові. Після пологів і початку лактації рівень гормону знижується, але щодо норми він може ще довгий час залишатися високим, навіть по закінченню десяти років і більше.

У ЧОЛОВІКІВ

У нормі ПРЛ в крові у чоловіків повинен бути нижче, ніж у жінок, тобто менше 20 нанограмм на 1 мілілітр. У чоловічому організмі пролактин стимулює вироблення імунітету, впливає на масу тіла, регулює процес сперматогенезу, підтримує розвиток вторинних статевих ознак і формує статевий потяг. Якщо рівень ПРЛ завищений, це може привести до гіперпролактинемії, яка негативно позначається на якості статевого життя і здатності до дітонародження, як чоловіків, так і жінок, у яких підвищення норми пролактину не пов'язане з вагітністю і грудним вигодовуванням. У таких випадках ефективним буде медикаментозне лікування високоякісними медичними препаратами (наприклад, від фармацевтичної компанії Pfizer, якій вже майже 170 років), які мають великий досвід в боротьбі з гіперпролактинемією. Лікування повинне проходити чітко під наглядом лікаря після повного обстеження пацієнта, тому, якщо є підозра на підвищений вміст ПРЛ в крові, необхідно звернутися за допомогою до фахівців.

ОСНОВНІ СИМПТОМИ ПІДВИЩЕНОГО ПРОЛАКТИНУ У ЖІНОК, СИМПТОМАТИКА

Пролактин, друга назва гормону лютеотропін, є одним з найважливіших гормонів в людському організмі. Завдяки пролактину, організм здатний дотримувати водно-сольовий баланс в належній нормі, завдяки чому нирки в змозі нормально функціонувати. У жіночому організмі цей гормон відповідальний за вироблення жіночого гормону естрогену і відповідаємо за якість статевих функцій, але тільки у випадках, коли гормональний рівень пролактину відповідає нормі.

Пролактин відповідає за вироблення молока і розвиток молочних залоз. Тільки коли рівень пролактину в нормі, молочні залози виробляють достатню кількість молока для годування дитини.

Симптоми

У нормальному стані рівень гормону пролактину не має постійної стабільності, нормою вважається постійне коливання з незначними відхиленнями від норми протягом одного дня. Максимально високий рівень гормону пролактину можна зафіксувати в ранковий час або максимум через три години після повного пробудження.

У нічний і вечірній час, перед сном вміст гормону значно знижується, але в період сну гормональний рівень збільшується по наростаючій. Часто відбувається, коли відбувається підвищення гормону або ж відносне його зниження і утримується в такому стані досить тривалий час.

Збій такого роду може привести до різних негативних наслідків. Значні відхилення від необхідної норми вимагають обов'язкового і відповідного лікування. При виборі методу лікування розглядаються всі можливі причини раптового відхилення і з урахуванням всіх фактів, призначається найбільш відповідний курс лікування.

Причини

Пролактин є одним з головних гормонів, який виробляє наш організм. Вироблення цього гормону відбувається в головному мозку, точніше сказати в гіпофізі.

У жінок цей вид гормону несе відповідальність за зростання молочних залоз, за ​​настання вагітності і виношування дитини, за вироблення грудного молока в період годування.

А його підвищення у жінок може нести за собою серйозні наслідки.

Підвищення даного гормону у жінок призводить до нерегулярних місячних, а згодом вони взагалі можуть припинитися, якщо не настає бажана вагітність, а також якщо у невагітної і негодуючої молодої жінки з грудей виділяється молоко, то можна говорити про підвищення даного гормону.

Підвищення цього гормону може бути не тільки у жінок, але і чоловіків. Це характеризується набуханням молочних залоз у сильної статі і зниженням потенції.

Наслідки

Необхідно пам'ятати, що гормональний збій може призвести до безпліддя. Часто причиною зниження є надмірне куріння або вживання алкоголю. Зниження, як і підвищення пролактину веде до неминучих проблем статевої функціональності організму в цілому. Зниження є основною причиною нездатності до годування грудьми, так як при недостатньому рівні гормону молоко не виробляється в необхідній кількості.

ПРОЛАКТИН ПІДВИЩЕНИЙ І ЗНИЖЕНИЙ У ЧОЛОВІКІВ

Пролактин є одним з найбільш важливих гормонів в людському організмі. Незалежно від статі людини. Цей гормон виробляється гіпофізом. Пролактин вважається незамінним для нормального регулювання всього водно-сольового балансу в організмі, сприяючи затримці виділення рідини і солей нирками.

У чоловічому організмі пролактин бере участь в процесі вироблення тестостерону. Тільки при нормальному рівні даного гормону, сперматозоїди здатні правильно працювати і розвиватися. Пролактин є безпосереднім учасником у всіх імунних реакціях і бере на себе відповідальність за стан статевої функціональності.

Симптоми

Чоловіки, які мають проблеми з підвищення пролактину схильні до ожиріння і розвитку молочних залоз за жіночим типом. На шкірі можуть відзначатися почервоніння і висипання.

Основним причин гормонального збою можна віднести неправильний спосіб життя, пов'язаний з надмірною статевою активністю, фізичним перенавантаженням та іншими факторами ризику. Наслідком збою може бути неможливість нормального функціонування гіпофіза. Підвищення пролактину може бути тимчасовим явищем, його ще називають самоусуваним. Подібний стан не вважається небезпечним для організму або ж таким, що викликаний низкою специфічних захворювань внутрішніх органів. До яких можна віднести різні аутоімунні захворювання, пухлини в гіпофізі, збій в роботі гіпоталамуса, цироз, пошкодження грудної області різної етіології, гіпотиреоз і захворювання, пов'язані зі збоями в ендокринній системі.

Також варто відзначити, що появі захворювання можуть посприяти всілякі хвороби нирок. До основних причин підвищення прийнято відносити образ життєдіяльності потенційного пацієнта, стреси, фізичну активність, надлишок білка в організмі і інші. До групи ризику можна віднести малорухомих чоловіків.

Причиною збою може бути нестача вітаміну B6, або ж прийом медикаментозних засобів. До яких можна віднести різні оральні контрацептиви. Безсумнівно, збій може викликати радіаційний вплив на організм. Якщо збій спостерігається протягом тривало часу, то це може привести до еректильної дисфункції і без належного лікування — безпліддя.

Для нормалізації гормонального рівня спочатку необхідно виявити і повноцінно вилікувати всі існуючі захворювання внутрішніх органів. Для стабілізації гормону можливе призначення спеціальних гормональних засобів, що сприяють збалансуванню пролактину. Однак варто розуміти, що при наявності захворювань , наприклад пухлини гіпофіза, існує велика ймовірність хірургічного втручання.

Часто відбувається при гормональному дисбалансі зниження гормону пролактину, причин подібного явища маса. Зниженню може посприяти прийом деяких протисудомних препаратів або проведення рентгенотерапії. Часто зниження викликане перенесеними інфекційними захворюваннями або спадковістю, а точніше, генетичною схильністю до гормональних збоїв подібного роду.

Наслідки

Частіше всього, відхилення виникають внаслідок стресових ситуацій, непомірного навантаження, перевищеної статевої активності.

Збій такого роду може привести до різних негативних наслідків. Значні відхилення від необхідної норми вимагають обов'язкового і відповідного лікування. При виборі методу лікування розглядаються всі можливі причини раптового відхилення і з урахуванням всіх фактів, призначається найбільш відповідний курс лікування.

 1. Проблеми з нирками, зокрема, ниркова недостатність.

 2. Цироз печінки.

 3. Дисфункція або пухлина гіпофіза.

 4. Хвороба гіпоталамуса.

 5. Гіпотиреоз.

 6. Пошкодження грудної клітки різної локалізації.

 7. Різні аутоімунні захворювання.

Якщо пролактин стабільно підвищений, то це може бути причиною безпліддя або ж зниження чоловічої потенції. Проблеми можуть бути пов'язані з еректильною дисфункцією, ожирінням, значним зниженням якості життя, або ж гинекомастии - збільшення молочної залози, за жіночим типом. Помітивши перераховані зміни необхідно в терміновому порядку звернутися фахівця.

У більшості з випадків, основною причиною є порушення функціональності гіпофіза або деякими особливостями в способі життя. При значному підвищенні гормону, знизити його рівень, не використовуючи спеціальних медикаментозних засобів не представляється можливим. Фахівці зазвичай прописують препарати, здатні нормалізувати гормональний фон.

Проведення якісного лікування здатне не просто нормалізувати рівень пролактину, але і нейтралізувати виникли захворювання, безпосередньо пов'язані з його підвищенням. У рідкісних випадках необхідне хірургічне втручання, в тих випадках, коли виявлено пухлину гіпофізу. Для стабільного результату пацієнт повинен строго дотримуватися всіх рекомендацій свого лікаря і вести помірну сексуальне життя.

 

Методи лікування

Лікуванням підвищення даного гормону займається лікар ендокринолог.

Підвищитися він може, перш за все, при захворюваннях печінки і нирок, це пов'язано з порушенням роботи даних органів, в результаті відбувається порушення процесу його засвоєння і виведення з організму.

Також надлишок пролактину може бути в результаті порушення функції щитовидної залози або наявність полікістозу яєчників.

До підвищення гормону призводить і прийом деяких препаратів. Найчастіше це препарати, які застосовуються при лікуванні виразкової хвороби або при підвищеному артеріальному тиску. На тлі прийому цих ліків у жінки можуть припинитися місячні

Також індивідуально для кожної жінки потрібно підбір і протизаплідних препаратів. При призначенні їх здоровим жінкам вони можуть привести до підвищення пролактину. Тому перш, ніж призначити протизаплідні таблетки обов'язково потрібно здати аналізи, щоб переглянути свій гормональний фон.

Прийом наркотиків негативно впливає на кількість даного гормону. Внаслідок, чого це призводить до безпліддя жінок і наявності імпотенції у чоловіків.

Підвищений пролактин зазвичай часто зустрічається від 20-30 років.

Іноді причиною його підвищення може бути наявність аденоми в гіпофізі. Такі випадки зустрічаються дуже рідко.

Пролактин може підвищитися при тривалих стресових ситуаціях, при хронічному недосипанні.

При призначенні лікування необхідно з'ясувати причину його підвищення. Якщо це пов'язано з прийомом ліків або стресом, то необхідно усунути цю причину і гормон прийде в норму.

Якщо це пов'язано з наявністю аденоми гіпофіза, то таких хворих спостерігають. Найчастіше ця пухлина дуже повільно зростає або майже не зростає. Для зниження пролактину призначаються спеціальні препарати, дозування, яких лікар підбирає кожному індивідуально.

 

Якщо підвищення пов'язане із захворюванням інших органів, то необхідно лікувати основне захворювання.
Джерела:

1 dic.academic.ru/dic.nsf/medic2/37638 від 10.02.2018
ru.wikipedia.org/wiki/Пролактин від 10.02.2018 3
3 lady.tsn.ua/zdorovye/ginekologiya/gormon-prolaktin-i-zhenskoe-zdorove.html від 10.02.2018
medicalj.ru/diseases/female-illness/18-hyperprolactinemia від 10.02.2018
endokrinka.ru/gipofiz-gipotalamus/gormony/prolaktin-u-muzhchin.html від 10.02.2018
Інформація про пролактин для професіоналів охорони здоров’я Дізнатися

Читайте також

Чим гіперпролактинемія небезпечна для чоловіків?
ПРОЛАКТИН-ГОРМОН ЧОЛОВІКАМ

Чим гіперпролактинемія небезпечна для чоловіків?

Гіперпролактинемія — це стан, для якого характерний підвищений вміст гормону пролактину в крові. І хоча назва самого гормону і захворювання звучить дуже по-жіночому, гіперпролактинемія нерідко зустрічається і у чоловіків у віці 25-40 років.

В першу чергу це порушення позначається на статевій та репродуктивній системі. Зокрема, у чоловіків підвищений рівень пролактину призводить до розвитку безпліддя, зниження статевого потягу і потенції, зменшення вторинних статевих ознак, збільшення молочних залоз за жіночим типом, іноді в поєднанні з виділеннями з молочних залоз.

 • Чому може підвищитися рівень пролактину?

 • Дізнатися детальніше, як може проявлятися гіперпролактинемія

 • Як обстеження і аналізи можуть знадобитися при підозрі на гіперпролактинемію

Джерела:
1 Калиниченко С.Ю., «Крок вперед в лікуванні гіперпролактинемії. Вибрані лекції», Практична медицина, 2010 року.
Які бувають типи порушень менструального циклу
ПОРУШЕННЯ ЦИКЛУ

Які бувають типи порушень менструального циклу

Збій менструальної функції у різних жінок може мати різні прояви. Тому діагностику даного стану і підбір лікування повинен проводити тільки лікар, який врахує тип порушень, супутні захворювання та інші фактори, важливі для швидкого досягнення максимального ефекту від терапії.

До найбільш поширених типів порушень циклу відносяться:

 • Аменорея — відсутність менструальних кровотеч протягом 90 днів і більше. Такий стан можна також запідозрити, якщо у дівчини до 15 років ще не почалися місячні.
 • Менорагія — стан, коли кровотеча занадто рясна, тривала або обсяг втрати крові може становити небезпеку для здоров'я.
 • Олігоменорея — слабко виражені або нерегулярні менструації. При цьому стані проміжок між менструаціями становить від 35 днів і більше

Дисменорея (іноді називають «альгодисменорея») — це наявність вираженого больового синдрому при менструаціях. Може проявлятися болями внизу живота. Такий стан у дівчат-підлітків часто не є ознакою серйозних проблем зі здоров'ям і коригується правильним лікуванням. У жінок старшого віку больовий синдром при менструації може бути пов'язаний з ендометріозом або наявністю інших захворювань матки. У будь-якому випадку при появі дисменореї необхідно звернутися до лікаря, щоб з'ясувати причину і підібрати правильне лікування.

Поліменорея — зміни циклу, коли проміжок між менструаціями становить менше 25 днів.

Міжменструальні кровотечі. Проявляються виникненням кров'яних виділень в період між менструаціями, які часто виникають під впливом підвищених концентрацій пролактину в сироватці крові. Гіперпролактинемія може брати участь і в розвитку інших видів порушень циклу, наприклад, олігоменореї. Тому якщо довелося зіткнутися зі збоями менструального циклу, бажано дізнатися свій рівень пролактину, щоб прийти до лікаря вже з об'єктивними результатами лабораторних тестів, прискоривши процес постановки діагнозу.

Ановуляторний цикл. При ньому зберігається менструальна кровотеча, однак відсутній вихід яйцеклітини з яєчника (овуляція).

Більшість даних порушень добре піддаються лікуванню. Деякі види порушень циклу виникають з природничих і фізіологічних причин (наприклад, аменорея під час грудного вигодовування) і проходять самостійно. Але точно встановити причину проблеми може тільки фахівець після проведеного обстеження. Тому не відкладайте візит до лікаря, якщо вас турбують порушення циклу. Лікар зможе підібрати правильне лікування. І чим раніше воно буде розпочато, тим більша ймовірність уникнути ускладнень і повністю відновити нормальну роботу статевої та ендокринної систем.

САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКІДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я