Підвищений рівень пролактину здатний впливати як на жіночу, так і на чоловічу репродуктивну функцію. У жінок гіперпролактинемія (ГПРЛ) зустрічається приблизно в 7 разів частіше, ніж у чоловіків¹. Тому у жінок ГПРЛ залишається однією з поширених причин безпліддя, а у чоловіків це явище зустрічається рідше ². Однак в парах, де є труднощі з настанням вагітності, раціональніше перевіряти рівень пролактину як жінці, так і чоловікові.
Вплив пролактину на репродуктивне здоров'я
У жінок ймовірність завагітніти знижується через такі наслідки ГПРЛ, як зміни вироблення статевих гормонів, порушення менструального циклу і зниження лібідо ¹.
У чоловіків ГПРЛ проявляється зниженням вироблення тестостерону, еректильною дисфункцією, зниженням якості сперми (ослаблена рухливість сперматозоїдів і ін.). За деякими даними ГПРЛ безпосередньо впливає на сперматогенез ².
Як дізнатися, що саме пролактин заважає завагітніти
ГПРЛ — поширена причина безпліддя. Тому, якщо ви плануєте вагітність, але вона поки не настала, слід звернутися до фахівця і перевірити рівень пролактину у себе і у партнера. Якщо рівень цього гормону дійсно виявився вищим за норму, необхідно пройти обстеження для з'ясування причини ГПРЛ, а потім обговорити план лікування з ендокринологом та іншими спеціалістамі¹, ², ³.
Безпліддя на тлі ГПРЛ — це стан, що піддається успішному лікуванню. Схема і тактика лікування буде залежати від причини підвищення рівня пролактину. Воно може бути як медикаментозним, так і в окремих випадках хірургічним. Якщо концентрація пролактину в крові знаходиться за межами нормальних значень, то обов'язково необхідна консультація фахівця для розуміння причини і підбору лікарської терапіі², ⁴.
Після нормалізації рівня пролактину велика кількість пар може стати батьками здорових малюків ².