Вагітність не наступає: чи може гіперпролактинемія бути причиною

Підвищений рівень пролактину здатний впливати як на жіночу, так і на чоловічу репродуктивну функцію. У жінок гіперпролактинемія (ГПРЛ) зустрічається приблизно в 7 разів частіше, ніж у чоловіків¹. Тому у жінок ГПРЛ залишається однією з поширених причин безпліддя, а у чоловіків це явище зустрічається рідше ². Однак в парах, де є труднощі з настанням вагітності, раціональніше перевіряти рівень пролактину як жінці, так і чоловікові.

Вплив пролактину на репродуктивне здоров'я

У жінок ймовірність завагітніти знижується через такі наслідки ГПРЛ, як зміни вироблення статевих гормонів, порушення менструального циклу і зниження лібідо ¹.

У чоловіків ГПРЛ проявляється зниженням вироблення тестостерону, еректильною дисфункцією, зниженням якості сперми (ослаблена рухливість сперматозоїдів і ін.). За деякими даними ГПРЛ безпосередньо впливає на сперматогенез ².

Як дізнатися, що саме пролактин заважає завагітніти

ГПРЛ — поширена причина безпліддя. Тому, якщо ви плануєте вагітність, але вона поки не настала, слід звернутися до фахівця і перевірити рівень пролактину у себе і у партнера. Якщо рівень цього гормону дійсно виявився вищим за норму, необхідно пройти обстеження для з'ясування причини ГПРЛ, а потім обговорити план лікування з ендокринологом та іншими спеціалістамі¹, ², ³.

Безпліддя на тлі ГПРЛ — це стан, що піддається успішному лікуванню. Схема і тактика лікування буде залежати від причини підвищення рівня пролактину. Воно може бути як медикаментозним, так і в окремих випадках хірургічним. Якщо концентрація пролактину в крові знаходиться за межами нормальних значень, то обов'язково необхідна консультація фахівця для розуміння причини і підбору лікарської терапіі², ⁴.

Після нормалізації рівня пролактину велика кількість пар може стати батьками здорових малюків ².

Джерела:
1 Дєдов І. І., Мельниченко Г. А., Романцова Т. І., Рожинська Л. Я., Дзеранова Л. К., Іловайська І. А., Далантаєва Н. С., Барміна І. І. Гіперпролактинемія. Сучасні підходи і старі проблеми. //Вісник Репродуктивного Здоров’я. - 2009. - №2. - С. 2-8
2 Дзеранова Л. К., Биканова Н. С., Пігарова Є. А. Гіперпролактинемія і вагітність: основні досягнення та невирішені питання. //Вісник Репродуктивного Здоров’я. – 2011. – №1. – С.16-21.
3 Прегравідарна підготовка: клінічний протокол / [авт.-розроб. В. Є. Радзинський та ін.]. — М.: Редакція журналу StatusPraesens, 2016. — 80 с. http://kb51.ru/pdf/vv3.pdf від 14.02.2018
4 Калиниченко С. Ю. Крок вперед в лікуванні гіперпролактинемії: вибрані лекції /С. Ю. Калиниченко. – М.: Практ. медицина, 2010. – 96 с.
Інформація про пролактин для професіоналів охорони здоров’я Дізнатися
САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКІДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я