Як гормон пролактин діє на організм: просто про головне

Пролактин — гормон, який виробляється переважно гіпофізом — спеціальної залозою, яка розташована в головному мозку людини. Свою назву гормон отримав завдяки ключовій ролі в регулюванні грудного вигодовування (лактації), однак це далеко не єдиний ефект пролактину. Насправді даний гормон здатний впливати на безліч процесів як в жіночому, так і в чоловічому організмі.

Ефекти пролактину можна розділити на кілька груп.

  • Вплив на репродуктивну функцію

Пролактин — найважливіший гормон, що дає можливість відчути радість материнства і батьківства. Його вплив на вироблення або сприйняття клітинами статевих гормонів, наприклад, тестостерону, фолікулостимулюючого гормону та ін. Сприяє створенню умов для зачаття дитини в жіночому організмі і формуванню здатної на запліднення сперми в чоловічому організмі 1, 3.

Багато жінок, у яких рівень пролактину знаходиться за межами нормальних значень, стикаються з тим, що довгоочікувана вагітність не настає роками. Деякі жінки, які не знали про те, що ГПРЛ може бути причиною таких проблем, після довгих років очікування самі собі ставлять діагноз «безпліддя» і припиняють сподіватися. Інша поширена ситуація — коли жінка тривалий час обстежується і у неї не виявляють жодних порушень, але вагітність все одно не настає. А справжньою причиною цього виявляються проблеми з концентрацією пролактину у її партнера.

Щоб не витратити дорогоцінний час даремно, слід перевіряти свій рівень пролактину, а також рівень пролактину партнера, ще на етапі планування вагітності або через кілька перших місяців від початку планування, якщо вагітність не настала. У разі виявлення ГПРЛ правильне лікування допоможе нормалізувати гормональний фон і усуне перешкоду на шляху до щасливого батьківства 1 3.

  • Вплив на менструальний цикл

Збій в менструальному циклі помітно позначається на жіночому здоров'ї, настрої і самопочутті. Багато процесів, в тому числі сон, сексуальна і фізична активність жінки, залежать від фаз циклу і його стабільності. Пролактин може спровокувати різноманітні збої в цьому налагодженому природою механізмі: від збільшення проміжків між менструаціями або укорочення періоду крововтрати, що робить цикл нерегулярним і важко прогнозованим, до повної відсутності менструацій місяцями. Збій в менструальному циклі може супроводжуватися такими неприємними для будь-якої жінки проявами, як погіршення якості шкіри, набір ваги, млявість і апатія, безсоння, тривожність, перепади настрою і підвищена стомлюваність. Все це призводить до того, що їй стає важко в повній мірі реалізовувати себе в роботі і спілкуванні з близькими. Крім того, порушення менструального циклу — поширена причина відсутності бажаної вагітності 1, 2, 3.

  • Вплив на лактацію

У нормі гормон пролактин стимулює вироблення молока молочними залозами в післяпологовому періоді, сприяє збільшенню кількості клітин тканини молочної залози і їх формуванню. Він впливає не тільки на грудне годування, а й на визначення правильного шляху розвитку для клітин. Від пролактину залежить, чи перетвориться нещодавно виникла клітина в повноцінну клітину тканини молочної залози в кінцевому підсумку. Молокоподібні виділення з грудей у ​​жінок, які не пов'язані з народженням дитини, і будь-які виділення з грудних залоз у чоловіків — показник того, що рівень пролактину знаходиться за межами нормальних значень і потрібна консультація лікаря 1, 2, 3.

  • Метаболічна функція

Підвищення рівня пролактину стимулює вироблення інсуліну. Під впливом пролактину також формується жирова тканина. Порушення нормальної концентрації гормону в крові призводить до ендокринних захворювань і неконтрольованого набору ваги 1, 2.

  • Імунорегуляція

Пролактин сприяє нормалізації активності імунної системи, впливаючи на функцію і розвиток макрофагів і лімфоцитів. Тому гіперпролактинемія (ГПРЛ) може порушувати нормальний механізм імунної відповіді, що позначається на загальному стані здоров'я і самопочутті 1, 3.

  • Вплив на поведінку і настрій

Даний ефект пролактину ще досліджується фахівцями, але є дані, що коливання рівня гормону впливають на виникнення тривожності, депресії або агресії у людини. ГПРЛ може вплинути також на харчову поведінку, спровокувавши підвищення апетиту. Крім того, пролактин впливає на сексуальний потяг і його підвищений рівень часто стає причиною проблем в інтимній сфері через зниження лібідо 1, 2, 3. Тому ГПРЛ може стати причиною не тільки проблеми зі здоров'ям, але і серйозної кризи в особистому житті.

Вплив пролактину на людський організм настільки багатогранний, що його вивчення триває і в даний час. З огляду на залежність найважливіших життєвих процесів від рівня пролактину, при будь-якій підозрі на відхилення від норми в концентрації даного гормону не відкладайте звернення до лікаря і подальше лікування.

Джерела:
1 Калиниченко С. Ю. Крок вперед в лікуванні гіперпролактинемії: вибрані лекції /С. Ю. Калиниченко. – М.: Практ. медицина, 2010. – 96 с.
2 Дєдов І. І., Мельниченко Г. А., Романцова Т. І., Рожинська Л. Я., Дзеранова Л. К., Іловайська І. А., Далантаєва Н. С., Барміна І. І. Гіперпролактинемія. Сучасні підходи і старі проблеми. // Вісник репродуктивного здоров'я. - 2009. - №2. - С. 2-8
3 Robert S. Bridges. Prolactin: Regulation and Actions. Neuroendocrine and Autonomic Systems. 2018, Jan. Available from: http://oxfordre.com/neuroscience/abstract/10.1093/acrefore/9780190264086.001.0001/acrefore-9780190264086-e-61. DOI: 10.1093/acrefore/9780190264086.013.61
Інформація про пролактин для професіоналів охорони здоров’я Дізнатися
САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКІДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я