Як закінчити грудне вигодовування?

Про користь грудного годування написано сотні статей, в пологових будинках і жіночих консультаціях, на курсах для вагітних пропагується виключно даний метод годування дитини з народження і до 6 місяців.

Вчені ще не винайшли склад, який за своїми властивостями зміг би стати повноцінною заміною материнському молоку.

Але що робити, якщо у мами мало молока? Найчастіше, це надумана проблема.

Є достовірні ознаки, за якими можна визначити недостатність молока.

Можна вимірювати кількість молока, підрахувавши сечовиділення дитини. Перебуваючи на грудному годування, малюк виділяє тільки рідину, яку отримує з маминих грудей. Як правило, одне сечовиділення дитини становить 30 мл. Якщо дитина мочиться 12 разів на добу, сеча слабкої концентрації, не має неприємного запаху — можна говорити про достатню кількість грудного молока і мамі не потрібно турбуватися. Друга ознака, за яким можна визначити, чи мало у мами молока — це недостатній приріст дитини. Тижнева прибавка в вазі повинна становити 125 грам.

Якщо дитина мочиться мало і має недостатній набір ваги, треба відновити лактацію. Виправити прикладання до грудей, не обмежувати дитину в смоктанні, не давати йому “соску” або водичку і в 97% випадків це вдається зробити.

Але все ж, отримавши достовірну інформацію про недостатню кількість грудного молока, підкріплену явними ознаками, мама прийняла рішення припинити годувати грудьми.

Практичні рекомендації по відлученню дитини від грудей через брак молока:

 1. Уважно спостерігати за розвитком і психічним станом дитини в цей період, оскільки відлучення від грудей, коли малюк ще не готовий, може негативно позначитися на його загальному стані;

 2. Обмежувати споживання рідини, що призведе до поступового припинення лактації і дитині буде складно смоктати, в результаті чого вона сама перестане просити груди.

 3. Поступово зменшувати тривалість і кількість годувань, займаючи дитину цікавим заняттям.

 4. Повністю відмовитися від зціджування грудей.

 5. Виводити рідину з організму. Допомагають, наприклад, заняття спортом.

 6. Відмовитися від продуктів харчування, які стимулюють вироблення молока.

Узагальнимо: мама повинна поставити дитину в ситуацію, коли годування грудьми стане або скрутним, або не цікавим для нього. Запастися терпінням, розуміти, що малюк буде відчувати себе незадоволеним, оскільки в його житті до цього був лише один «заспокоювач» — мамині груди, яких його позбавили.

Якщо малюк підріс і підготовлений до відлучення, мама зможе його відволікти, не буде відчувати жалість, буде врівноважена і спокійна. Інша справа, якщо малюк маленький, не підготовлений — відлучення від грудей проходить проблематично. Найчастіше мами їдуть на час або намагаються менше брати малюка на руки. Це помилкова тактика: дитина повинна відчувати, що мама його любить. Буде чудово, якщо від моменту прийняття рішення про поступове припинення годування до останнього прикладання до грудей пройшло максимум часу.

НАСЛІДКИ РАННЬОГО ПРИПИНЕННЯ ГОДУВАННЯ

Проведеними у 2010 році дослідженнями встановлено, що основною проблемою багатьох матерів є прийняття рішення про раннє припинення годування грудьми.

Побоювання з цього приводу небезпідставні. Незважаючи на те, що загальний відсоток матерів-годувальниць великий, тривалість годування залишає бажати кращого. Більшість жінок приймають таке рішення в період 2-3 місяця життя дитини. Це пов'язано, в більшості випадків, з бажанням або необхідністю повернутися на роботу. У розвинених країнах робочі місця організовуються таким чином, щоб мама могла годувати дитину навіть після виходу на роботу.

Така політика виправдовує себе, оскільки в разі годування дитини виключно грудним молоком до 4-х місяців, на тлі загального підвищення імунітету відбувається стійка протидія організму різним видам респіраторних захворювань, навіть таким, як астма. Каліфорнійські медики дійшли до економічної вигоди, оскільки оплата кожної госпіталізації дитини становить в середньому 3 тис. доларів.

Раннє відлучення від грудей — великий стрес, як для дитини, так і для мами. Проблеми з лактацією, яку необхідно зупинити, емоційне напруження, додаткові витрати на дитяче харчування — також наслідки раннього скорочення грудного годування.


ОСНОВНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ПРИПИНЕННЯ ГОДУВАННЯ

 1. Проведіть аналіз кількості і тривалості прикладання дитини до грудей. Як правило, дитина їсть довго перед сном, вдень просить груди на нетривалий час, швидко відволікається і йде.

 2. Виключіть денні «перекуси», намагайтеся грати з малюком, відволікати його, не носити глибоке декольте, не провокувати. Вранці не треба залишатися з малюком в ліжку, йдіть варити кашу, щоб у дитини не було бажання прикластися до грудей.

 3. Виключіть денне прикладання до грудей перед сном. Для цього спробуйте піти з дому, це не важко, якщо ви вже залишали малюка з татом або бабусею.

 4. Спробуйте заспівати пісеньку або почитати казку. Спрацює алгоритм: пісня-груди-сон. Через якийсь час зменшуйте час прикладання до грудей, і залишаєте ритуал: спів-засинання.

 5. Таким же чином забираєте вечірні годування.

 6. Останніми прибирають нічні годування, оскільки вночі дитина особливо вразлива. Важко заспокоїти її, не давши груди. Притисніть до себе, погладьте, можна запропонувати трохи води, але не захоплюйтеся, інакше молоко поміняєте на воду, і малюк не відвикне від нічних смоктаннь ще довго.

Помилки, допущені в процесі припинення грудного годування:

 1. Перев'язування грудей — виключити бабусин метод, він кардинальний і хворобливий, може призвести до маститу, новоутворень. Сьогодні вже існують ефективні препарати, що дозволяють поступово звести нанівець вироблення гормону, що відповідає за лактацію, що не шкодить здоров'ю ні мами, ні малюка.

 2. Ізоляція дитини. Навпаки, в дні відлучення від грудей намагайтеся проводити з ним більше часу, нехай він відчує вашу любов і спокій. Тоді і малюк буде впевненіше, спокійніше і уникне стресу.

 3. Не можна обробляти груди, наслухавшись порад. Пожалійте дитину. Для нього в недавньому минулому ваші груди були найприємнішими і рідними — і тут різко все змінилося. Це може травмувати психіку дитини.

 4. Якщо ви вирішили відлучати дитину від грудей, наберіться терпіння і йдіть до кінця. Якщо не вистачить витримки і ви знову дасте груди, пам'ятайте: найближчим часом вам не вдасться безболісно почати цей процес заново.

 5. Не можна соромити малюка, тиснути на нього. Він не зрозуміє такого ставлення — вчора було можна, а сьогодні ні.

Причини, за якими жінка приймає рішення про припинення грудного годування, різноманітні. Бажання продовжувати навчання або роботу, різні захворювання як мами, так і малюка, переїзд, відсутність молока, застосування ліків і просто дорослішання дитини. У будь-якому випадку потрібно пам'ятати про власне здоров'я.

Мамі необхідно уважно відстежувати стан грудей, які все одно будуть наповнюватися. Якщо присутнє почуття дискомфорту, повноти і важкості, необхідно зцідити груди до м'якості. Приготуйтеся до того, що півтора-два місяці після останнього годування молоко буде прибувати (це називається інволюцією), в грудях відбудеться зміна залозистої тканини на жирову, і тільки тоді молоко перестане вироблятися. Існують сучасні та ефективні препарати для придушення лактації, такі як агоністи дофаміну.

Джерела:
Інформація про пролактин для професіоналів охорони здоров’я Дізнатися
САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКІДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я